Az április 2-i szakköri foglalkozásunkon egy kis természetgyógyászattal ismerkedtünk meg.

2014. április 07. Az április 2-i szakköri foglalkozásunkon egy kis természetgyógyászattal ismerkedtünk meg.

Most a helyi múzeumunkba látogattunk el Edina néniékkel, ahol Dobosné Hajdu Ancsa néni várt bennünket nagy szeretettel.

Dédanyáink orvoslásába, egészségmegőrzésébe pillanthattunk be ezen az izgalmas délutánon. Már előkészített asztallal vártak bennünket. Volt ott bodzavirág, kamilla, menta, csalánlevél és gyermekláncfű.
Először Ancsa néni mindegyikről mesélt nekünk, hogy mire való, régen hogyan gyógyítottak vele dédszüleink, s azok ősei. Így megtudtuk, hogy a :
 
·         Bodza virága kiválóan alkalmas teának, s nagyon ízletes szörpöt lehet belőle készíteni. Jól gyógyítja a meghűlést, s rengeteg vitamint tartalmaz, mely, erősíti a szervezetünket. Sötétkék színű bogyójából pedig finom dzsem főzhető, melyet köhögés csillapítására lehet alkalmazni.
 
·         Kamilla virága is nagyon ismert. Orvosi székfűnek, Szent-István pipitérnek, anyafűnek, …. is hívják. Májustól augusztusig délidőben kell gyűjteni a virágját. Mindenre jó gyógynövény, amely különösen kisgyermekek számára javasolt. Bármilyen betegség, mindenekelőtt hasfájások és görcsök esetén kamillateát ajánlatos itatni a gyermekekkel. A kamillás fürdők és lemosások is nagyon nyugtatóak és hatásosak mindenkinek. Sőt még hajápoláshoz is használhatjuk, főleg, ha szőke a hajunk.
 
 
·         A mentaegyik legfontosabb hatása, hogy élénkít, ezáltal frissítő hatással van a szervezetünkre. Főleg nyáron érdemes kihasználni a menta frissítő hatását. A menta az emésztésünknek is nagyon jót tesz. Nem csak javítja az emésztésünket, hanem elmulasztja a haspuffadást, de hányinger ellen is érdemes kipróbálni. A mentából készült főzet állítólag még az epegyulladás kezelésében is segítségünkre lehet. Nem szabad elfeledkeznünk arról sem, hogy a menta az egyik olyan fűszer, amely az egyik legjobb gyógyszere a különféle légúti megbetegedéseknek.
 
·         A csalánlevélbőlkészült tea feloldja az anyagcseréből származó salakanyagokat, eltávolítja a szervezetből a mérgeket. A vesét fokozottabb vízkiválasztásra készteti. Tisztítja a vizeletkiválasztó rendszert és fokozza a szervezet védekezőképességét. A vesekő- és hólyagkő képződésre hajlamosaknak különösen ajánlott rendszeresen fogyasztani csalánteát, mert segítségével a homok még időben kiválasztódik. Tisztító hatása érvényesül gyomor- és bélhurut esetén is. Teája élénkítő hatású, sok vitamint és ásványi anyagot (pl. vasat) tartalmaz. A csalántea ajánlott napi mennyisége 3-5 csészényi (1,5 dl) (8-12g). A tea folyamatosan akár fél évig is fogyasztható, de az ajánlott napi mennyiséget nem szabad túllépni. Minden része gyógyító hatású.Egy évben két alkalommal érdemes teakúrát tenni: Egyszer tavasszal egy négyhetes kúrát, amikor a friss hajtások megjelennek, és egy őszit, amikor a kaszálás után mindenütt új hajtások bújnak elő.
·         Gyermekláncfű, közismert néven: pongyola pitypang. Az egész növény gyógyító hatású. Használható cukorbetegség javítására, máj- és epeműködés szabályozására. Ismert a vértisztító, emésztést elősegítő, izzasztó és vizelethajtó, valamint élénkítő hatása is. A virágából pitypangszirup, azaz méz főzhető. Kiválóan alkalmas arra, hogy egész télen elkerüljön bennünket a megfázás.
 
Az ismertető után ízletes teákat készítettünk az előre kirakott gyógynövényekből. Mindenki kedvére, sorra kóstolgathatta a gyógyteákat, s választottunk kinek, melyik ízlett a legjobban. Majd leültünk és a szakköri füzetünkbe vázlatot is írtunk, hogy sokáig emlékezhessünk erre a foglalkozásra.
Ancsa nénitől még rövid leírásokat, ismertetőket is kaptunk, amiket beragasztottunk a füzetünkbe.
Úgy érezzük, hogy ez a szakköri délutánunk is nagyon élvezetes, tanulságos és kellemes volt, melyet most is szeretnénk megköszönni állandó segítőnknek? Ancsa néninek.
 
Reméljük, olvasóink is kedvet kaptak a gyógynövények használatához, s nem hagyjuk feledésbe merülni dédanyáink hasznos receptjeit.
 
 
Hajdúsámson, 2014. Április 2.                                                          2. c. szakkörösei

Kapcsolódó képgaléria