Családfakutatás a helytörténeti szakkör foglalkozásain

2014. október 01. Családfakutatás a helytörténeti szakkör foglalkozásain

A híres Budaházy család történetével foglalkoztak a diákok.

Szeptember 17-én Szathmáry Józsi bácsi tartott nekünk szakköri foglalkozást. Irénke néni és Edina néni is ott voltak, s segítettek. Rövid sétával értük el a sírkertet, ahol már várt ránk Józsi bácsi. Azért Ő, mert az egyik hajdúsámsoni Budaházy család ükunokája a mi tanító néninkkel együtt. Így tehát tőle nagyon sok érdekességet tudhattunk meg ezen a gyönyörű napsütéses szeptemberi napon.

Élt nagyon régen, az 1700-as években egy híres és jómódú Budaházy Zsigmond nevű ős, aki áttelepült Hajdúsámsonba, s házasságot kötött Hadházi Balku Annával. Született két gyermekük: Dániel és Anna.
Dániel apja örökébe lépve megalapította a hajdúsámsoni ágat, s hat gyermekkel ajándékozta meg a falut. Mind a hat gyermek derék, módos, sokat tanult, művelt fővé cseperedett. Belőlük kerültek ki a falu első emberei, az iskolák támogatói, az egyház főgondnokai, presbiterei, s vitéz katonái. Szerveztek ők az 1848-as szabadságharcba menő egységet is s nagyon sok katonát adtak a haza megvédésére.

Foglalkoztak a felnőtt nemzedék taníttatásával, munka utáni művelésével, így „Olvasókört” is szerveztek. Pénzt és területet biztosítottak az iskola építéséhez, majd fenntartásához. Sámsonkertben szőlőskertet telepítettek, hogy legyen megélhetése a gazdáknak, majd szeszgyárat üzemeltettek.
Így érthető, hogy nagyra becsült nemesi családjaink számára méltó nyughelyet állítatott az egyház Józsi bácsi és Irénke néni szorgalmazására, írásbeli kérelmezésére.

Hogy is néz ki ez a temető?
A név szerint ismertek részére közös főoszlop kapott elhelyezést. Az emlékoszlop oldalaira vannak rögzítve a névtáblák. Az utókor számára ide lett felírva Kiss János ref. lelkész neve, aki több mint 40 évig szolgálta a gyülekezetet. Felesége Kiss Jánosné Vadnai Julianna, aki az iskolánkban nagyon híres, szeretett tanárnő volt.
Ezzel az emlékoszloppal szemben lettek felállítva a veskóczi Budaházy családok márvány és gránitból készült síremlékei, szám szerint tíz darab. Régen ezek a síremlékek fent a domb tetején voltak É-D irányban elhelyezve.
Mivel ez a földterület is Budaházy bírtok volt, ezért az újratemetés után is saját földjükben nyugodhatnak, Lovász Krisztián református lelkipásztor jóindulatú segítségének köszönhetően.
A sírkövek előtt állva és hallgatva Józsi bácsi előadását szépen lassan megértettük, hogy is tevődik össze egy ilyen nagycsalád. Ki is az az ősapa? Ki, kinek a leszármazottja? Miért van más név is a Budaházyak között, mit jelent a leányági leszármazás.
Minden sírkőhöz odaálltunk, s eljátszottuk, hogy mi vagyunk ŐK. Roppant élveztük, s biztos nem fogjuk elfelejteni ezt az érdekes foglalkozást, a hallottakat.
 
Hazaérve még sokáig beszéltünk is erről, s Irénke néni elárulta, hogy mi is fogunk családfát készíteni. Alig vártuk már ezt az óránkat!
Először is a nagy csodatáblánkon megnéztünk néhány érdekes családfa-rajzot. Megvizsgáltuk a nagy mesemondónk fáját, Benedek Elek családját nézegettük. Majd többféle formával ismerkedtünk, végül a Budaházy nemzettség nagyalakú családfa-rajzát tanulmányoztuk.
Mikor már igazán értettük, hogy mi a dolgunk, kaptunk két rajzot, melyre a saját családtagjainkat írhatjuk fel. Feladatunk nem egyszerű, de izgalommal tölt el bennünket, hogy megismerjük leszármazásunkat.     

Tehát:
·         Saját magunkkal kell kezdeni,
·         majd a szüleink /2 fő/,
·         nagyszüleink /4 fő/,
·         dédszüleink /8 fő/,
·          ük szüleink /16 fő/.
·         S aki ismeri a szép szülei valamelyikét, nyugodtan beírhatja.
 
Ugye érdekes és izgalmas dolgokban van részünk? Aki velünk együtt akar szórakozva tanulni, kövesse híreinket. Legközelebb a református egyházból jelentkezünk.
 
 
Hajdúsámson, 2014. szeptember 25.                                                           2. c. szakkörösei

Kapcsolódó képgaléria