Május 14-én a helyi múzeumban egy érdekes kézműves foglalkozáson voltunk.

2014. május 22. Május 14-én a helyi múzeumban egy érdekes kézműves foglalkozáson voltunk.

Ancsa néni meghívott bennünket, hogy bővíthessük ismereteinket folklórkincseink terén is.

Vendége volt Pintér Beáta selyemfestő, aki megmutatta nekünk, hogy miből és hogy készíti a csodálatos munkáit.
 
Először a selyemhernyó tenyésztésről esett szó.
 
A selyemhernyó-tenyésztés és a hernyóselyem feldolgozás Kínában több mint 4500 éves múlttal rendelkezik. Évezredekig a kínai nép kiváltsága volt. Halálbüntetéssel sújtották azt, aki ki akarta csempészni a hernyóselyem titkát az országból. Végül i.e. 200 körül kínai telepesek vitték Koreába, ahonnan később Japánba is átterjedt. Ezután már nem lehetett megállítani a terjedését.
 
Európába 551-ben indult meg a tenyésztés és gyorsan felvirágzott. A selyemszövés és festés hatalmas iparággá lett. Európa egész területén nem tudott elterjedni, mert csak ott alkalmazható, ahol az eperfák meg tudnak élni.
 
Magyarországra 1680 körül került Olaszországból, Passardi János Péter által. Főleg az ország déli részén terjedt el. Széchenyi István és Kossuth Lajos támogatta és népszerűsítette. Széchenyi "A selyemrül" címmel könyvet is írt róla. A XIX. század vége felé virágzott fel igazán, Bezerédi Pál miniszteri tanácsos munkássága következtében. Selyemiparunk az 1. világháború előtt a 3. helyen állt Európában, majd a háború után hanyatlásnak indult. A XX. század közepétől ismét fejlődés következett, de a 60-as évek végétől, a szintetikus anyagok (műselyem) megjelenésével a hernyóselyem jelentősége egyre csökkent, majd végül teljesen megszűnt a tenyésztés.
 
1991-92 között Hódmezővásárhelyen az Állattenyésztési Főiskola próbálkozott a selyemhernyó-tenyésztés újbóli beindításával, de sajnos nem sikerült.
 
Majd Bea néni megmutatta nekünk, hogy kell a selyemre festeni, és milyen ecset, meg festék szükséges hozzá. Nagyon érdekes volt, ahogy a festék futott az anyagon, s mégis megmaradt az előrajzolt formában.
 
Ezt követően mi is kézműveskedtünk egy kicsit. Textilcsíkra textilfestékkel különböző mintájú nyomdával mintasort terveztünk. Megszárítottuk, majd odahaza vasalóval a fonákán meg fogjuk vasalni, hogy a minta ne vesszen el.
Mindenki nagyon élvezte ezt a foglalkozást. Reméljük, hogy jövőre a selyemfestést is kipróbálhatjuk majd.
 
 
 
Hajdúsámson, 2014. május 14.                                                                     2. c. szakkörösei

Kapcsolódó képgaléria