Megérkeztünk iskolánk aulájába, ahol folytatjuk a tevékenységünket.

2014. április 02. Megérkeztünk iskolánk aulájába, ahol folytatjuk a tevékenységünket.

2014. március 26-át írunk, s nagy érdeklődéssel fogadtuk ismét Piroska János bácsit, hogy folytathassa előadássorozatát.

Most is, mint minden alkalommal előző tudásunkra építette mondanivalóját. Már több olyan múzeumpedagógiai foglalkozáson vettünk részt Debrecenben, illetve Hajdúböszörményben, ahol a honfoglaló őseinkről tanulhattunk meg történelmi eseményeket. Ez a foglalkozás szorosan kapcsolódik az előzetes ismereteinkhez.
 
Most elmeséljük, hogy mit kell tudni mindenkinek az aulánk díszítéséről:
 
Herczeg Csaba tanár bácsi, a hajdani kerámia tanszak oktatója tíz évvel ezelőtt felkeresett egy fafaragó művész ismerősét. Ő volt Galánfi András, a népművészet mestere.
Azzal a kéréssel fordult hozzá, hogy az aulánk akusztikájának javítása céljából vállalja el a díszítő munkát. A felkérést örömmel fogadta a művész úr, aki egy nagyon híres szobrászművész barátjával, Mátl Péterrel el is kezdte a tervező munkát.
 
Így jött létre 2004-ben a Huszka Jenő „Turán ornamentika” című könyv alapján ez a mindenki elismerését és tetszését kiváltó alkotás.
Úgy érezte a két művész bácsi, hogy a honfoglalás kultúrája része a népművészetnek.
Ezt az alkotást két és fél hónap alatt készítették el napi tizenkét órákat dolgozva. Az ajtókat is bevonták, hogy a falakat díszítő motívumok folytatásaként emeljék a terem ünnepélyességét.
 
A dombormű életfa, a honfoglaló hét törzs szimbólumaival, ősmagyar motívumokkal díszített hatalmas fafaragvány. A két ló, mint kapubálvány őrzi középen a fény felé növő, életet jelképező életfát, melynek közepén a szabadság szimbólumaként egy páva teljesedik ki. Mellette a hét törzset jelképezve jelennek meg a táblaképek, amelyek számunkra azt az üzenetet közvetítik, hogy kultúrát csak közösséggel lehet teremteni.
 
„Azt a nyelvet és kultúrát, melyet kis időre elődeinktől kaptunk, új fénnyel gazdagítva, maradéktalanul át kell adnunk utódainknak.”
                                                                       Kosztolányi Dezső
 
Ezt az üzenetet a mi tanítóink komolyan veszik, így lehetünk mi hétről-hétre érdekesebbnél-érdekesebb szakköri foglakozások résztvevői és befogadói.
 
A dombormű hatalmas. Méretei: 10 m széles
                                                     12 m magas
                                                     80 m szalagdísz az oldalfalakra
                                     Hársfából faragták, mert az könnyen megmunkálható.
                                     Kézi fafaragású dombormű, egyedi kivitelezésben.
 
Reméljük, hogy olvasóink ismereteit is sikerült bővítenünk, s legközelebb már úgy látogatnak be az aulánkba, hogy ismerősként néznek a fafaragásra.
 
Hajdúsámson, 2014. március 26.                                                      2. c. szakkörösei

Kapcsolódó képgaléria