Múzeumlátogatás Berettyóújfaluban, a Bihari Múzeumban

2014. november 11. Múzeumlátogatás Berettyóújfaluban, a Bihari Múzeumban

Egy sokatmondó időszaki kiállítást tekinthettünk meg 2014.10.22-én Berettyóújfaluban, a Bihari Múzeumban, melynek címe 40 év - 40 műtárgy.

Az elmúlt negyven év legjellegzetesebb eszközeit, tárgyait gyűjtötték össze a kiállítás szervezői. Nagyon sok eszközről, tárgyról már hallottunk, találkoztunk velük, nagyon jó volt ismereteinket feleleveníteni, alkalmazni. A tárlat megtekintése után egy remek foglalkozásra invitált bennünket Imi bácsi, melynek főszereplője borosjenői Vitéz Kádár István volt. Megtudtuk, hogy Kádár István magyar katonatiszt volt, tipikus megtestesítője a hős katona eszményének.

Kádár Mihályt és fiát, Istvánt II. Rákóczi György erdélyi fejedelem rendelte a törökdúlás idején a borosjenői végvár védelmére. Mindketten helytálltak és 1651. február 16-án a fejedelem Gyulafehérvárott címeres nemesi levelet adományozott nekik, a „borosjenői” előnévvel.Nagyon megragadta a gyerekeket a családi címer jelképeihez kapcsolódó legenda, mely szerint apa egyetlen kardcsapással szelte le egy török pasa karját.A családi címerben ezért szerepel egy vállban levágott, kardot tartó kar.  1658. szeptember 20-án a fejedelem a Berettyó hídjához, Berettyóújfalu közelébe rendelte Kádár Istvánt és csapatát, hogy a Nagyvárad felől közeledő tatár csapat ne juthasson át a folyón.

Kétszáz emberével Kádár vitéz napokig védekezett a tízszeres túlerő ellen a malomgáton. Nem kaptak felmentést, a tatárok távolabb átkeltek a folyón és 3 nap kitartó küzdelem után bekerítették a védőket. Kádár Istvánt a fején találta háromnyílvessző és a hagyomány szerint a lova egészen Bakonszeg határáig, a kórógypusztai hármas kunhalomig vitte, 1658. szeptember 23-án érte a halál.Itt található síremléke is, mert a legenda szerint az volt a kérése, hogy ott temessék el, ahová a lova vitte. (Forrás: Bihari Múzeum honlapja)

Hajdúsámson, 2014. október 22.                                                                     2. c szakkörösei

Kapcsolódó képgaléria