Érték, ami körülvesz - Múzeumi foglalkozások februárban

2020. február 18. Érték, ami körülvesz - Múzeumi foglalkozások februárban

Kedves olvasóink, már itt is vagyunk az újabb híradásunkkal.

Ebben a hónapban a kézműves foglalkozásokat az első évfolyam élvezhette. Mivel a február a vigadalom, télbúcsúztatás, mókázás – azaz a farsang időszaka, így Dobosné Ancsánk álarckészítést ajánlott a gyermekeinknek.

Az évfolyamon 4 első osztályunk van, akiket az osztálytanító kolléganő kísért át ezekre az órákra. Kézügyességük, fantáziájuk, s a farsangról szóló ismeretük játékos formában bővült Ancsa néni és segítői jóvoltából. (Jóbiné Erika, Tar Lajosné Tünde) Köszönjük szépen hasznos tevékenységüket!

A gyermekek még egy dolgot nagyon élveztek. Az iskola falai közül kimehettek egy olyan varázslatos közegbe, ahol nem csupán tanultak, hanem láthatták a gyűjtemények értékes darabjait is, valamint egy tágas helyen, szabadon tevékenykedhettek. Ez igazán a múzeumpedagógia jelentősége.

A mellékelt képek önmagukért beszélnek:

A felső tagozat 6. évfolyama ebben a hónapban a „Helytörténeti füzetek 3.” részét ismerhették meg és tölthették ki a feladatokat. Így a nagyságos fejedelemről, a Bényei nyárfáról, az akkori kuruc életről, s a hajdúsámsoni-debreceni kapcsolatról olyan ismereteket szerezhettek diákjaink, amelyeket a tankönyvekben nem találnak meg. Tarné Hajdú Judit nagyszerű, élvezetes és változatos múzeumpedagógiai tevékenysége tette mind ezt emlékezetessé – íme, itt a cikk, melyet Vadász Zoltán kollégánk írt a gyermekekkel átélt élményekről.

„Múzeumban volt a 6. b.

A hajdúsámsoni II. Rákóczi Ferenc Általános Iskola, Gimnázium és Alapfokú Művészeti Iskola 6. b osztályának tanulói kitörő örömmel vették tudomásul, hogy 2020. február 11-én a hatodik órában a hagyományos történelem óra helyett, új helyszínen, új tanárral, egy rendhagyó órán vesznek részt, ahol iskolánk névadójáról, II. Rákóczi Ferencről szerezhettek új ismerteket. Az emelkedett hangulatot részben a beígért, de a múzeumi óra miatt elhalasztott dolgozat ténye, másrészt az új helyszín is magyarázhatta. De az okoktól függetlenül, az osztály tanulói a megszokottnál jóval csendesebben és érdeklődőbben vettek részt a különleges előadáson. A Petőfi Sándor Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Kiállítóhely igazgatója, Tarné Hajdú Judit fogadott minket, s ő ismertette meg velünk a különböző történelmi forrásokat, II. Rákóczi Ferenc életén és munkásságán keresztül.

Láthattunk eredeti, Rákóczi által veretett rézpénzt, s annak reprodukált változatát is. Megismerkedhettünk a Bényei nyárfa történetével, láthattuk a már sajnos, csak korabeli fotókon látható hatalmas fát, de megtekinthettük a villámcsapás által elpusztult fa, állítólagos darabját is. Térképen követhettük Rákóczi haditáborának az útját, s örömmel értesültünk arról, hogy 2019-ben emlékhely létesült a haditábor eredeti helyén. Festményen megfigyelhettük II. Rákóczi Ferenc és a debreceni bíró elképzelt, korabeli találkozását, de tippet kaptunk arra is, hogy hol olvashatunk utána, ha érdekel a téma bennünket, akár szépirodalmi, akár tudományos igényű szempontból. Az érdekes előadás végén, több-kevesebb sikerrel, teszteltük frissen megszerzett tudásunkat. Az osztály tanulói jól érezték magukat, én meg abban reménykedem, hogy a rendhagyó óra után, már mindenki tudja, hogy mi az a libertás.”
                                                                                                                                                                                                           „vadász”
 


Szívből remélem, hogy a helytörténetünket felelevenítő foglalkozássorozatunk nemcsak a gyermekeinknek, hanem felnőtt olvasóink tetszését is elnyerték.

Hajdúsámson, 2020. 02. 18.