Helytörténeti programok

2019. november 20.

Kedves Olvasóink!

Iskolánk helytörténeti foglalkozásait az 5. és 2. évfolyam részvételével elindítottuk.

Az 5. évfolyam – Régi házak, mesterségek/Hon- és népismeret címen bővíthette az iskolai ismereteit. Dobosné Hajdu Anikó – múzeumunk munkatársa, most a népi építkezés sajátosságairól tartott élvezetes foglalkozást felsős diákjainknak. Felhívta a gyermekek figyelmét a tájegységek építészeti stílusának különbözőségére is.

A múzeumpedagógiai órán bemutatásra került egy régi fotóalbum segítségével az 1900-as évek építkezése. Az akkori utcaképek, viseletek, falusi életmód. A múzeum rendelkezik egy nagyszerű makettsorozattal, mely nagyon szemléletesen bemutatja, hogy hogyan élt a hajdani hajdúsámsoni lakosság, hogyan rendezték be a szobáikat, s mi volt a jelentősége az első- illetve a hátsó udvarnak.

Gyermekeink és a kollégák egyaránt nagy megelégedéssel jöttek vissza az iskolába. Reméljük, hogy a hasznos információkat sikeresen fogják alkalmazni a tanulásuk során.

A 2. évfolyam – Márton napi kézműves foglalkozáson vehetett részt. Ezt a foglalkozást is Dobosné Hajdu Anikó tartotta. Ezzel idézték fel Szent Márton életét, kegyes cselekedeteit, s szentté avatását. Az ő nevéhez kapcsolódó hagyományokat versek, dalok, népi játékok segítségével hívták életre.

Kézműveskedéssel tették még színesebbé a napot. Készítettek libabábot, írtak lúdtollal, épp úgy, mint eleink. Memóriájukat képkirakó versennyel tették próbára.
A gyermekek és a kollégák nevében is köszönöm Ancsának, hogy iskolai programunkba, - az „Érték, ami körülvesz” – bekapcsolódott.

Egész éves hagyományőrzésünkről havonta fogok tudósítani, hogy a kedves szülők is részesei lehessenek örömeinknek, gazdag programjainknak.