Szép citerák kiállítása az aulában a Zene világnapján

2020. október 08. Szép citerák kiállítása az aulában a Zene világnapján

Yehudi Menuhin világhírű hegedűművész kezdeményezésére és javaslatára az UNESCO október 1-jét a zene világnapjának nyilvánította. Mindez 1975-ben történt, azóta a világ minden pontján ezen a napon különös figyelmet szentelnek a zenének.

Ebből az alkalomból a Petőfi Sándor Városi Könyvtár, Művelődési Ház és Kiállítóhely munkatársai, Dobosné Hajdú Anikó irányításával egy hangszerkiállítást szerveztek az iskolánk aulájába. Rácz Béla hajdúsámsoni citeragyűjtő 10 éve összegyűjtött különféle citerái láthatók itt. Elmondása szerint a nagylánya régebben az iskolánk néptánc csoportjában táncolt, és a Hajdúsámsoni citerazenekar kísérte őket rendszeresen, Menyhárt Zoltán tanár úr vezetésével. Akkor az édesapát megigézte ez az egyszerű népi hangszer, és elhatározta, hogy gyűjteni fogja. Meggyőződése, hogy a magyar történelmünk, kultúránk megőrzése mindannyiunk közös feladata, és felelőssége. Az eltelt évek alatt 48 különféle citerát sikerült összegyűjtenie, ebből 19 szép darab lett nálunk kiállítva.

A Zene világnapján a kiállítás első vendégei első osztályos kisgyerekek voltak. Az 1.a osztály diákjai közül sokan már hetek óta tanulják a citerázás rejtelmeit, ezért figyelmesen hallgatták a hangszerek történetét, és gyönyörködtek bennük. Iskolánkban a művészeti tagozaton Hajduné Hőgye Zsófia tanárnő tanítja a citerázást, és most ő mesélt a gyerekeknek a különféle kiállítási darabokról. Van olyan, amelyik már nagyon régi, némelyik gazdagon faragott, díszes. A legjobban az tetszett a gyerekeknek, amelyiket szépen kifestették népművészeti motívumokkal. Nemcsak magyar, hanem osztrák citerákat is láthattunk, ezek alakja teljesen eltér a miénktől. Több napig lehetőségük volt az osztályoknak arra, hogy megtekintsék ezt a különleges tárlatot, amit sokan meg is tettek. Az egyik utolsó vendég a 4.b osztály volt, akik nagyon nagy érdeklődéssel, osztályfőnökük kíséretében látogatták meg ezeket a hangszereket. Figyelmesen elolvasták a tájékoztató szövegeket, és részletesen megismerkedtek a citerázás történetével is.

A koronavírus-járvány miatt nem lehetett ezen a napon nagy zenei rendezvényt tartani, de a szép hangszerek megtekintésével mégis meg tudtuk ünnepelni ezt a jeles napot.

Kapcsolódó képgaléria