Célkeresztben: január

2019. január 19. Célkeresztben: január


A hosszú téli szünet után január 7-én ismét beindult az oktató-nevelő munka intézményünkben. Mik voltak a legfontosabb események, programok a hónap első felében?
A novemberi és decemberi programdömpinget követően január első két tanítási hete csendesebben telt, így remélem, a meghosszabbított téli szünetben erőre kapó fiatalság minden energiáját a tanulásra fordítja, hiszen hamarosan zárjuk a félévet.


Január 23-a mozgalmas nap lesz a művészeti tagozat életében. Ezen a napon kerül sor a zongora tagozat félévi hangversenyére, illetve a hegedű tanszaki koncertre is. Mindkét esemény a tanszaki tanulók félévi vizsgája is lesz egyben? Mit szükséges tudniuk a kedves szülőknek, gyerekeknek a két eseményről?
Ebben az időpontban két tanszak növendékei a Rákóczi-teremben adnak számot hangszeres tudásukról, néhány tanszak már december második felében sort kerített minderre, a többiek más helyszínen és időpontban január második felében szervezik a félévzáráshoz kapcsolódó tanszaki hangversenyt, tanszaki félévi koncertet, táncbemutatót, miközben zajlanak a szolfézs írásbeli vizsgák is.   Tehát tanulóink a decemberi-januári időszakban tehetnek bizonyságot a félév alatt megszerzett ismereteikről, tudásukról, hiszen ez egyben a félévi vizsga is. Mindig nagy várakozás előzi meg a bemutatókat. Tanáraikon kívül a vizsgaalkalmon részt vesznek a művészeti iskolai más tanszakon tanító tanárai, meghívást kapnak a pedagógusok, a szülők és az iskola vezetősége is, így mindannyiunknak megadatik a lehetőség, hogy rácsodálkozzunk tanítványaink tehetségére.

Művészeti tehetségek és tanáraik egy csoportja


Nemrég csengettek be az első tanítási napon, s máris nyakunkon a félév. Hihetetlen, hogy mennyire rohan az idő. Mikor zárul idén az első félév, milyen tanácsokkal látná el diákjainkat néhány nappal félévzárás előtt?
Az első félév január 25-én zárul, ezt követően kerül sor az értékelésre. Igazából nagy meglepetés senkit sem érhet, naprakészen nyomon követhető az iskolai teljesítmény, hiszen az e-napló segít figyelemmel kísérni a szülők és a tanulók számára a tanulmányi előmenetelt. A zárásig nagyon kevés idő van hátra, ám még mindig van lehetőség a javításra. Egykor osztályfőnökként ez idő tájt ösztökéltem és bátorítottam a diákokat, hogy ha reális esélyt látnak egy jobb félévi osztályzat megszerzésére, akkor az utolsó pillanatig ragadják meg a lehetőséget, ha kell, kapaszkodjanak a pedagógus sarkába (persze csak képletesen…), s ne engedjék el addig, amíg nem sikerül a javítás. Ebben az időszakban a legrosszabb hozzáállás a nemtörődömség, hanyagság, tétlenség.
A félévi osztályzatok jelzésértékűek, és az eredményt, a minősítést látva a diákoknak érdemes végig gondolniuk, hogy milyen célokkal kezdjenek a második félévhez, és év végéig megtartsák a képességeik szerinti jó teljesítményt, vagy javítsanak a javítanivalón.
Pedagógusként erre ösztönözzük a diákokat, s remélem, a szülők is ezt teszik, és a szülők, gyerekek megelégedettséggel lapozgatják majd az év végi bizonyítványt (is).


Mikor lesz a félévi osztályozó konferencia 2019-ben?
A félévi osztályozó értekezleteket, melyeken a tanulók értékelésének megbeszélése zajlik, január 28-án felső tagozaton 13 órától, alsó tagozaton 14 órától tartjuk.
Január 19-én nyolcadikosaink egy része jelentős mérföldkőhöz érkezik életében. Ezen a napon kerül sor a középiskolai írásbeli felvételikre szerte az országban.


Milyen útravalóval bocsátaná igazgatóhelyettes úr eme megmérettetésre diákjainkat?
A központi írásbeli vizsgákat az egész országban ugyanabban az időpontban, a kijelölt helyszíneken szervezik meg. A vizsgára decemberig bejelentkező diákoknak kétszer 45 perc alatt kell kitölteni a feladatlapokat.
A magyar nyelvből és matematikából összeállított kérdés- és feladatsorban elsősorban nem tantárgyi, nem lexikális tudást mérnek, hanem azokat a képességeket és készségeket, amelyek a középiskolában való eredményes továbbtanuláshoz szükségesek. Fontos az elsajátított nyelvi, kommunikációs és helyesírási ismeretek felelevenítése és alkalmazása, a szövegalkotás, valamint a problémamegoldás képessége, a kreativitás és a logika.
A központi írásbeli vizsgára történő felkészülés a pedagógusok támogatásával, segítségével folyamatosan zajlik intézményünkben, illetve az előző tanévek felvételi feladatlapjai és megoldásai az interneten megtalálhatók. Így a diákok előkészületéhez biztosítottak voltak a feltételek, akik komolyan vették, azoknak elegendő idő, támogatás és segédanyag állt a rendelkezésére.
Bízom abban, hogy a lelkiismeretes, szorgalmas felkészülés azt eredményezi, hogy diákjaink elegendő pontszámot gyűjtenek a megmérettetésen, és sikeresen felvételiznek a választott középiskola kilencedik évfolyamára. Szurkolunk nekik.
 

Január 22-én a Magyar Kultúra Napját ünnepeljük országszerte. Intézményünk hogyan emlékezik meg erről a fontos dátumról idén?
1989 óta minden év január 22-én ünnepeljük a magyar kultúra napját annak emlékére, hogy Kölcsey Ferenc 1823-ban ezen a napon tisztázta le Csekén a Himnusz kéziratát. Az évfordulóról szerte az országban megemlékeznek, így teszünk mi is. A magyar-történelem munkaközösség vetélkedőt szervez előzetes feladatokkal, s mindez kiegészül egy héten át könyvtári foglalkozásokkal, melyeket Irénke néni tart a bejelentkező alsós és felsős csoportoknak. A foglalkozások Kölcsey életrajzáról, a költő munkásságáról és a Himnuszról szólnak interaktív módon, játékos feladatokkal.

Igazgatóhelyettes Úr!

Köszönöm a rövid tájékoztatást, jó egészséget, sok sikert kívánok az új esztendő feladataihoz, tevékenységeihez is!